Tepelné čerpadlo

Princíp fungovania tepelného čerpadla je v tom, že odoberá teplo z okolia vykurovaného objektu (vzduchu, zeme alebo vody) a prevádza ho na vyššiu teplotnú hladinu použiteľnú pre vykurovanie a ohrev teplej vody. Prevod tepla na vyššiu teplotnú hladinu je možný vďaka stlačeniu pár chladiva v kompresore. Pri tomto dôjde k jeho zahriatiu. Je to rovnaký princíp, ako keď pumpičkou fúkate koleso. Vzduch aj pumpička sa pri stláčaní vzduchu výrazne zahrejú.

Tepelné čerpadlo dokáže tohto princípu skvelo využiť a získať tak zdarma teplo z okolia. Ako ale získať teplo z miesta, kde je zima? Ešte viac to miesto ochladiť a tým mu teplo odobrať. Vďaka tomuto princípu môže tepelné čerpadlo získať teplo aj zo vzduchu, ktorý má teplotu - 20°C. Získavanie tepla z takto nízkych teplôt je o niečo menej efektívne, ale stále ešte výhodné.

Tepelné cerpadlá vzduch – voda sú vyhladávané vdaka ich jednoduchej inštalácii a vhodnosti do každej lokality. Na získavanie tepelnej energie nepotrebujete žiadne vrty a ani zemné kolektory. Zdrojom energie je vonkajší vzduch, z ktorého dokáže tepelné cerpadlo využívat energiu.

Tepelné cerpadlá zem - voda sú tiež velmi oblúbené najmä v zahranicí. U nás, aj napriek svojím pozitívam, sú stále v úzadí. Dôvod je jednoduchý - vyššia cena investície. Ide však o najefektívnejšie tepelné cerpadlo z hladiska úcinnosti. Aj napriek velkej mrznúcej zime, pôda má už 10 metrov pod povrchom cca 10 - 12°C.